Programme


Below please find programme overview and detailed programme of the each session - please click in in order to check indicated session.


Monday, 3.09.2018

16:00-18:00

18:00-19:00

19:30



Pre-session

Opening Ceremony

Welcome Reception in Collegium Maius

Tuesday, 4.09.2018

09:00-12:00

10:30-11:00

12:00-14:00

14:00-17:00

15:30-16:00

17:00-20:00



Session 1: From brain connectomics to synaptic functions

Coffee break

Lunch

Session 2: Development and RNA regulation

Coffee break

Poster session

Wednesday, 5.09.2018

09:00-12:00

10:30-11:00

12:00-14:00

14:00-16:00

SOCIAL EVENT



Session 3: Glia

Coffee break

Lunch

Session 4: Neurological diseases

Thursday, 6.09.2018

09:00-12:00

10:30-11:00

12:00-14:00

14:00-17:00

15:30-16:00

17:00-20:00


Session 5: Sensory systems

Coffee break

Lunch

Session 6: How time and light modulate behavior and physiology

Coffee break

Poster session


Friday, 7.09.2018

09:00-12:00

10:30-11:00

12:00-13:15

13:15-13:30

13:30-15:00



Session 7: Interaction between feeding, energy metabolism and associated behaviours

Coffee break

Session 8: Cytoskeleton to plasticity

Closing remarks

Lunch

Monday 3 September

16:00 - 19:00 Pre-session: Neurobiology in insects – comparative and evolutionary perspective
Chair: David Doležel (Czech Academy of Science, Czech Republic)

16:00-16:15      Eran Tauber (University of Haifa) Nasonia, TBA
16:15-16:30      Evolution of circadian clock genes in insects
16:30-16:45      Neuropeptides and neurohormones in the Linden bug, Pyrrhocoris apterus
16:45-17:00      TBA
18:00-18:15      Opening
18:15-19:00      Plenary lecture: James Truman (University of Washington, USA)
                            "The Role of Neuronal Lineages in the Functional Organization and Evolution of the Nervous System"
19:30                  Welcome reception (Collegium Maius)


 Tuesday 4 September

09:00 - 14:00 Session 1: From brain connectomics to synaptic functions
Chairs: Kei Ito (University of Cologne, Germany) and Gregory Jefferis (MRC Laboratory of Molecular Biology, UK)

09:00-09:15      Introduction
09:15-10:00      Plenary lecture: Gerry Rubin (Janelia Research Campus, HHMI, Ashburn, USA)
                           “New tools and methods for circuit analysis in Drosophila”
10:00-10:15      Yoshi Aso (HHMI Janelia/University of Cambridge)

                            "T
rans-synaptic tracing by combination of trans-tango, expansion and lattice light sheet microscope”
10:15-10:30      Marta Costa (University of Cambridge)

                           “Going beyond one connection: a connectomics approach to map olfactory circuits”

10:30-11:00      Coffee break
11:00-11:15      Andreas Thum (University of Leipzig)
                           “The larval standard brain: The reconstruction of the larval nervous system at cellular and synaptic resolution”

11:15-11:30      Martin Müller (University of Zurich)
                          
“Linking presynaptic proteostasis to homeostatic plasticity”  

11:30-11:45      TBA
11:45-12:00      TBA
12:00-14:00      Lunch

14:00 - 20:00 Session 2: Development and RNA regulation
Chair: Mattias Soller (University of Birmingham, UK)

14:00-14:15      Introduction
14:15-15:00      Plenary lecture: Andrea Brand (University of Cambridge, UK), TBA
15:00-15:15      Jean-Yves Roignant (IMB, Mainz, Germany) TBA
15:15-15:30      Ilan Davis (University of Oxford, UK)
                           “The role of post-transcriptional regulation in neuroblast biology”
15:30-16:00      Coffee break
16:00-16:15      Claudio Alonso (University of Sussex, Brighton, UK)
                           “The impact of microRNA regulation on neural development and behavior”
16:15-16:30      Manuel Irima (CRG, Barcelona, Spain) 
                           “Expansion of animal proteomes by neuronal microexons”
16:30-16:45      Daniela Zarnescu (University of Arizona, Tucson, USA)
                           “Deciphering translation dysregulation mechanisms across multiple models of ALS”
16:45-17:00      Matthias Soller (University of Birmingham, UK), TBA
17:00-20:00      Poster session


Wednesday 5 September

09:00 - 14:00 Session 3: Glia
Chairs: Alicia Hidalgo (University of Birmingham, UK) and Bing Zhang (University of Missouri, USA)

09:00-09:15      Introduction
09:15-10:00      Plenary lecture: Angela Giangrande (CNRS, IGBMC, Universite de Strasbourg, France), TBA
10:00-10:15      Christian Klambt (University of Münster, Germany), TBA
10:15-10:30      TBA
10:30-11:00      Coffee break
11:00-11:15      TBA
11:15-11:30      TBA
11:30-11:45      TBA
11:45-12:00      TBA
12:00-14:00      Lunch


14:00 - 16:00 Session 4: Neurological diseases
Chairs: Erik Storkebaum (Max Planck Institute for Molecular Biomedicine, Germany) and Daniel Segal (Tel-Aviv University, Israel)

14:00-14:15      Danny Segal (Tel-Aviv University, Israel)
                           “Alterations of protein glycosylation impact Alzheimer’s disease – lessons from flies”
14:15-14:30      Amrit Mudher (University of Southhampton, UK), TBA
14:30-14:45      Annette Schenck (Donders Insitute and Radboud University, Nijmegen, The Netherlands), TBA
14:45-15:00      Alex Whitworth (MRC Mitochondrial Biology Unit, Cambridge, UK), TBA
15:00-15:15      Patrik Verstreken (VIB & KU Leuven, Belgium)
                           “Protein homeostasis at synapses”
15:15-15:30      Erik Storkebaum (Donders Insitute and Radboud University, Nijmegen, The Netherlands)
                          “mRNA translation defects in peripheral neuropathy”
15:30-15:45      TBA
16:00                 Social event

Thursday 6 September

09:00 - 14:00 Session 5: Sensory system
Chair: Ian Mainertzhagen (Dalhousie University, Canada)

09:00-09:15      Introduction
09:15-10:00      Plenary lecture: Iris Salecker (The Francis Crick Institute, London, UK), TBA
10:00-10:15      Mikko Juusola (Sheffield Univ, UK)
                          
"Seeing through moving eyes - microsaccadic information sampling provides Drosophila hyperacute vision”
10:15-10:30      Catherine von Reyn (Drexel Univ, Philadelphia, US)
                           "Development and function of sensorimotor circuits driving visually-evoked escape behaviour"
10:30-11:00      Coffee break
11:00-11:15      Ian Mainertzhagen (Dalhousie University, Canada), TBA
11:15-11:30      Marion Silies (ENI, Göttingen)

                           "Differences in the OFF pathway inputs (L2 and L3 doing surprisingly different things), covering their physiology, circuit dissections and down to a behavioral
                            role"

11:30-11:45      TBA
11:45-12:00      TBA
12:00-14:00      Lunch
14:00 - 20:00 Session 6: How time and light modulate behavior and physiology
Chairs: Pamela Menegazzi (University of Würzburg, Germany) and Mareike Selcho (University of Würzburg, Germany)

14:00-14:15      Introduction
14:15-15:00      Plenary lecture: Michael Rosbash (Brandeis University, USA)
15:00-15:15      Charalambos Kyriacou (Leicester University, UK)
                           “Fly clocks and seasonality”
15:15-15:30      Jadwiga Giebułtowicz (Oregon State University, USA)
                          “The dark side of light: effects of lightexposure on aging phenotypes”
15:30-16:00      Coffee break
16:00-16:15      Simon Sprecher (University of Fribourg, Switzerland)
                          “Circadian regulated behavior in the fruit fly larva”
16:15-16:30      James Jepson (University College of London, UK)
                          “Identifying sleep regulatory genes in Drosophila using a human movement disorders as a homologous phenotype”
16:30-16:45      Dennis Pauls (University of Wurzburg, Germany)
                          “Time meets memories”
16:45-17:00      TBA
17:00-20:00      Poster session


Friday 7 September

09:00 - 12:00 Session 7: Interaction between feeding, energy metabolism and associated behaviours

Chairs: Dick Nässel (Stockholm University, Sweden) & Christian Wegener (University of Würzburg, Germany)

09:00-09:15      Introduction

09:15-10:00      Plenary lecture: Amita Sehgal (Perelman School of Medicine, University of Pennsylvania, USA)

                           “Biology of bedtime: understanding circadian rhythms and sleep”

10:00-10:15      Michael Pankratz (LIMES, University of Bonn, Germany)

                          "Towards a complete feeding connectome"

10:15-10:30      Nuria Romero (Institut Valrose, Nice, France)

                          "Neuropeptides coordinating growth/metabolism and maturation"

10:30-11:00      Coffee break

11:00-11:15      William Ja (The Scripps Research Institute, Jupiter, FL, USA)

                          “Satiation and the sleep-feeding axis”

11:15-11:30      Michael Texada (University of Copenhagen, Denmark)

                          "Hormonal influences affecting insulin synthesis and release"

11:30-11:45      Martina Gáliková (Stockholm University, Sweden)

                           "Regulation of energy homeostasis, water balance and reproduction by Ion transport peptide (ITP)"

11:45-12:00      Thomas Riemensperger (University of Göttingen, Germany)

                          "Hunger, feeding, satiety – neuro-peptidergic circuits controlling appetitive and feeding behavior “

12:00 - 13:30 Session 8: Cytoskeleton to plasticity

Chairs: Matthias Landgraf (University of Cambridge, UK), Adrian Moore (RIKEN Brain Science Institute, Japan)
 
12:00-12:15      Introduction
12:15-12:30      Rita Teodoro (CEDOC, Portugal)
                           “Motor neuron - muscle interplay during activity-dependent bouton formation
12:30-12:45      Cheng-Ting Chien (Academia Sinica, Taiwan)
                          “Dynamic F-actin balls in dendrite branching”
12:45-13:00      Li Foong Yoong  (RIKEN Brain Science Institute, Japan)
                           An in vivo time-lapse imaging screen, coupled with automated dendrite feature detection and quantification, reveals the molecular mechanisms of major
                            dendrite branch formation”

 13:00-13:15      Darren Wiliams (King’s College, UK)
                           “Remodeling the abdominal motor system: from branching and size to connectivity”
13:15-13:30      Closing remarks
13:30                  Lunch